Tudástár

 

Levágjam a kenyér héját?

Merül fel a kérdés néhány háztartásban. Miért nem eszik meg sokan a kenyér héját? Számunkra rejtély, hiszen a finom, ropogósra sült héj új élményt visz az étkezésbe – míg tápértéke a kenyér belsejével azonos. De nem gondolja ezt mindenki így.

Utánajártunk a kérdésnek és ismerőseinket, rokonaikat megkérdezve arra jutottunk, hogy ez csupán szokás kérdése.
Szerencsére mindenikek igaza van és mindenki megtalálhatja az ideális kenyeret, amit szívesen fogyaszt akár héjjal akár héj nélkül!

Akik fogyasztják a kenyérhéjat

Sokan úgy gondolják, hogy a kenyér héja olyan, az egészséges életvitelhez szükséges vitaminokat tartalmaz (antioxidáns pronyl-lizin, magas rozstartalom), melyeket kár lenne kihagyni az étkezésünkből. A napjainkban nagyon népszerű kívül és belül is magvas kenyerek igazi ízét és karakterességét sokszor ezek a magvak adják meg. Ráadásul legyen szó lenmagról, szezámmagról, napraforgómagról vagy tökmagról, csupa jó dolgot olvasni róluk, így pozitív hatásukat senki sem kérdőjelezi meg.

Akik inkább nem fogyasztják a kenyérhéjat
Sokszor, amikor a gyerekek nem eszik meg a kenyér héját, a szülők nem ragaszkodnak ahhoz, hogy elfogyasszák, és ebből rendszer lesz. Pedig nem kell „megóvni” a gyerekeket, mondván, hogy „kemény, nem tudja elrágni”… Sőt: amikor egy éves kor körül elkezdenek kibújni az első fogacskák, a növekvő rágási inger ellen leküzdésére is okos gondolat egy darab kenyérhéjat adni a pici kezébe. Természetesen az élet másik végén, amikor már nem rendelkezünk annyi és olyan minőségű foggal, mint fiatalkorunkban, és nehezünkre esik a rágás, érthető, ha előnyben részesítjük a puhább kenyereket. Nekik kenyereink közül a toast kenyereket, szeletelt-csomagolt Ceres vekniket, különösen a Bükki kovászos parasztkenyeret tudjuk ajánlani, melyek puha bélzettel és héjjal rendelkeznek, ezért el lehet könnyen fogyasztani a kenyérhéj levágása nélkül.

A kenyérhéj hasznosítása
Ha már levágják a kenyér héját ne landoljon a kukába, inkább próbálják ki ezt az egyszerű, 10 perc alatt elkészíthető receptet!


Fahéjas, pirított kenyérhéj
Fahéjas, pirított kenyérhéj  

Hozzávalók:
– 6 csészényi kenyér héj
– 60 gramm olvasztott vaj
– 5 evőkanál cukor
– 1 teáskanál fahéj

Elkészítés:
Tegyük a kenyér héjakat egy nagy tálba, locsoljuk le a megolvasztott vajjal  majd szórjuk szét szép egyenletesen a fahéjat és a 4 kanál cukrot. Keverjük  át a héjakat, hogy a rászórt édesség egyenletesen kerüljön minden oldalára.  Majd, légkeveréses, előmelegített 200 fokos sütőben süssük 5 – 8 percig,  amíg aranybarna lesz. Várjuk meg, hogy egy kicsit kihűljön majd az ötödik  kanál cukrot szórjuk rá a sült héjakra és már kész is a kenyérhéjból készült  édes finomság!
(Forrás: www.recipetineats.com)


Miért fontos a reggeli?

Reggelizz úgy, mint egy király, ebédelj úgy, mint egy polgár, és vacsorázz úgy, mint egy koldus. Sokszor hallott frázis. Van aki betartja, van aki nem. Egy biztos, ha a rendszeres reggelizés nem válik gyerekkorban egészséges szokássá, akkor felnőttként ritkán tartjuk be a fenti mondást.

Mit egyen a gyerek reggelire!?
Egy rendes napkezdéshez a reggeli szolgáltatja az energiát és a tápanyagokat. Ezért azok a gyerekek, akik korgó gyomorral mennek iskolába nehezebben koncentrálva ülik végig az első órákat.
Az Ipsos Kft. korábbi felmérése szerint a kiadós reggeli csak a fiatalok 23 százalékának mindennapi rutinjába épült be. A kutatásokból az derül ki, hogy a kisgyermekek csaknem fele üres hassal indul az iskolába. A reggeli étkezés elhagyása nem csak figyelemhiánnyal, stresszel vagy gyengébb teljesítménnyel jár, hanem kiemelt kockázati tényezője a gyermekkori elhízásnak. A reggeli étkezés elhagyása gyereknek és a felnőttnek egyaránt hátrányos.
Jó, ha a reggeli biztosítja a napi szükséges energiabevitel 20 százalékát. A reggelit kihagyókkal összehasonlítva azok a gyerekeket, akik reggeliznek, sokkal valószínűbb, hogy megfelelnek a tápanyag-beviteli ajánlásoknak, és a fontos vitaminokból, ásványi anyagokból és (élelmi) rostokból magasabb a napi bevitelük.
A legtöbb gyerek szívesen reggelizik tejterméket, gabonapelyhet és gyümölcsleveket. Ezek annak ellenére, hogy egészségesnek tűnnek, sok esetben nem azok. Ezek között vannak túl sok cukrot tartalmazó, viszont kevés fehérjét, rostot és hasznos zsírt tartalmazó ételek, italok is. Ezek az alacsony zsírtartalmú, magas szénhidráttartalmú reggelik hirtelen emelik meg a vércukor (és inzulin) szintet, növelve az étvágyat. Gyorsan éhesek leszünk utána. Ezért kell jól megválogatni mit viszünk a szervezetünkbe. A magas fehérjebevitel sokkal inkább eltelít, több energiát ad, és kevésbé valószínű, hogy már tízkor korogni fog a gyomrunk.

Az ideális reggeli
Az ideális reggeli tartalmazza a szervezetünk számára szükséges összes tápanyagot, azaz a megfelelő mennyiségű fehérjét, zsírt és szénhidrátot is. Ezen kívül vitaminokban, ásványi anyagokban és rostokban is gazdag. Reggelinknek tartalmaznia kell gabonafélét, melyet nem csak a gabonapehelyben találunk, hanem a teljes kiőrlésű vagy rozskenyerekben, pékárukban. Állati eredetű fehérjét, ami származhat tejből, tejtermékből, tojásból, húsból, halból. Persze mindez nem előírás – tekintse inkább reggeli étlapnak. Mivel mindenkinek más az ízlése, az életstílusa, más a pszichológiai környezete, más-más ételre van szüksége reggel. Ha eddig nem volt szokás a családban a reggeli, még nem késő elkezdeni. Érdemes változatosan összeállítani a család tagjai számára a nap első étkezését. A jelszó: egészséges és változatos reggelit minden nap! Ha nincs ötlete mit készítsen reggelire weboldalunkon számtalan szendvicsrecept közül válogathat.
Ha kenyér, akkor tartalmazzon teljes kiőrlésű lisztet
A kenyér alapvető élelmiszerünk, amit mi magyarok különösen szeretünk, ezért gyakorlatilag a legtöbb étkezésünk alapjául szolgál. Ma már a hagyományos fehér kenyér mellett számtalan kenyérfajta áll a vásárlók rendelkezésére. Reggelire érdemes a köznyelvben gyakran barna kenyérnek nevezett teljes kiőrlésű búza-, Graham- vagy tönköly lisztből készült pékárut választani. Ezek ugyanis lassabban felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak, amik segíthetik a kiegyensúlyozott vércukorszint elérését és folyamatos energiaellátást biztosítanak a szervezet számára.